Düden Şelalesi

Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santralinden alan ve Düdenbaşı denilen noktada yer yüzüne çıkan şelaledir. Çeşitli kaynaklar da İskender Şelalesi ya da Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir.

Kepez’in Varsak Mahallesinde bulunmaktadır ve Antalya’nın merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Eski Antalya- Burdur yolu üzerinde Pınarbaşı adında 2 adet karstik kaynak bulunmaktadır. Suyu bol bu 2 kaynak bir nehir oluşturup kısa bir akıştan sonra birleşir ve Bıyıklı Düdeni içinde kaybolur. Kaybolan su 14 kilometre yer altından gider daha sonra Varsak Çöküntüsünün bir ucundan çıkar ve çok kısa bir akıştan sonra tekrar batar 2 kilometre daha yer altından gittikten sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar. Düdenbaşı’nda akan şelale nehir olarak aktıktan sonra tekrar yer altına girer ve 9 km sonra Aşağı Düden olarak adlandırılan yerde 40 metreden tekrar bir şelale Akdeniz’e dökülür.

Aşağı Düden

Yüzeyde hiç su gözükmediği zamanlarda bile şelalenin altından en az 10 metreküp su yüzeye çıkar.

Antalya aynı zamanda seracılık ve tarımla uğraşan bir şehir olduğu için yaz aylarında bazı çiftçiler şelale suyunu şelaleye varmadan sondajlayıp tarlalarını sulamakta kullanıyorlardı bu da şelalede suyun azalmasına neden oluyordu ancak 2018 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi şelaleyi besleyen nehir yolları üzerine sondaj çalışmaları yaptı. Şelaleye şu an hem doğal kaynaklardan ve sondajlardan su geliyor.